Holistyczna edukacja seksualna

Holistyczna edukacja seksualna (ang. holistic sexuality education), także kompleksowa lub całościowa edukacja seksualna (ang. comprehensive sex education, CSE) – sposób nauczania edukacji seksualnej oparty na programie nauczania, którego celem jest przekazanie uczniom wiedzy, postaw, umiejętności i wartości, które pozwolą im dokonywać właściwych i zdrowych wyborów w życiu seksualnym[1]. Założeniem takiego podejścia jest to, że powstrzyma uczniów przed zarażeniem się chorobami przenoszonymi drogą płciową w przyszłości, w tym HIV i HPV. Założeniem CSE jest również ograniczenie nieplanowanych i niechcianych ciąż, jak również obniżenie wskaźników przemocy domowej i seksualnej, przyczyniając się w ten sposób do rozwoju zdrowszego społeczeństwa, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym[2].

Całościowa edukacja seksualna ostatecznie promuje abstynencję seksualną jako najbezpieczniejszy wybór seksualny dla młodych ludzi. Jednakże programy nauczania i nauczyciele CSE pozostają zobowiązani do przekazywania uczniom wiedzy na tematy związane z przyszłą aktywnością seksualną, takie jak wiek zgody, bezpieczny seks, antykoncepcja, czyli: środki kontroli urodzeń, aborcja i stosowanie prezerwatyw[3][4]. Obejmuje to również dyskusje promujące bezpieczeństwo zachowań, takie jak komunikowanie się z partnerami i poszukiwanie testów na obecność zakażeń przenoszonych drogą płciową. Ponadto, kompleksowe programy edukacji seksualnej mogą obejmować dyskusje dotyczące efektów ciąży, takich jak macierzyństwo, adopcja i aborcja[3]. Najpowszechniej akceptowaną korzyścią płynącą z korzystania z kompleksowej edukacji seksualnej zamiast edukacji seksualnej opartej wyłącznie na abstynencji jest to, że CSE zdaje sobie sprawę, że populacja uczniów będzie w przyszłości aktywna seksualnie. Przyznając to, CSE może zachęcić uczniów do planowania z wyprzedzeniem, aby podejmować jak najzdrowsze decyzje seksualne[4]. Ten sposób uzbrajania uczniów w celu jak najskuteczniejszego przetrwania ich przyszłych doświadczeń seksualnych leży u podstaw większości tematów w ramach CSE, obejmujących prezerwatywy, antykoncepcję i umiejętności odmawiania.

  1. UNESCO i inni, International technical guidance on sexuality education: an evidence-informed approach, unesdoc.unesco.org, 2018, ISBN 978-92-3-100259-5 [dostęp 2019-10-09].
  2. Olga Loeber i inni, Aspects of sexuality education in Europe – definitions, differences and developments, „The European Journal of Contraception & Reproductive Health Care: The Official Journal of the European Society of Contraception”, 15 (3), 2010, s. 169–176, DOI10.3109/13625181003797280, ISSN 1473-0782, PMID20465399 [dostęp 2019-10-09].
  3. a b Rachel Rubenstein, Sex Education: Funding Facts, Not Fear, „Health Matrix: The Journal of Law-Medicine”, 27 (1), 2017, s. 525, ISSN 0748-383X.
  4. a b Comprehensive sexuality education [online], www.unfpa.org [dostęp 2019-10-09] (ang.).

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search